Městská knihovna Kyjov má více jak stoletou tradici.

Byla založena jako čtenářský spolek v roce 1864. Nacházela se na různých místech v Kyjově. Např. v budově bývalé staré pošta č.1.

Od roku 1956 až do roku 1988 působila v budově dřívějšího OPBH, Komenského č.49 v Kyjově.

V roce 1988 byla přestěhována do nových prostor účelové budovy tehdejšího Městského národního výboru. Provoz byl zahájen 1.září 1988.

Městská knihovna Kyjov je příspěvková organizace s právní subjektivitou, jejímž zřizovatelem je Město Kyjov.

Knihovna sídlí v třípodlažní budově, která je majetkem Města Kyjova, je umístěna na výhodném místě, téměř ve středu města a je tedy snadno přístupná.

Městská knihovna působí nejenom pro cca 11 500 obyvatel Kyjova, ale i v rámci své spádovosti plní veřejně prospěšnou službu občanům i z okolních obcí.

Kyjov má dlouholetou folklorní a kulturní tradici, navíc je velmi čtivý.

Knihovna má k dispozici přes 53 445 svazků knih a 126 exemplářů docházejících časopisů a novin ve studovně a čítárně. Má také možnost ukládat duplikáty, multiplikáty a starší výtisky ve skladu knih, který pojme asi 20 000 svazků knih.

Uskuteční ročně cca 180 kulturních a vzdělávacích pořadů.