S námi jste vždy v obraze

773 755 612
Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2019
Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2018
Profesionální knihovna Jihomoravského kraje 2014

Novinky a aktualizace v systému

I knihovny čas od času procházejí technickým upgradem a ta naše není výjimkou! 


Městská knihovna Kyjov využívá od roku 2019 systém Koha. Jedná se o integrovaný knihovní systém, který je zároveň prvním knihovním systémem vydaným pod open-source licencí. Nabízí kompletní škálu funkcí jak z pohledu knihovny, tak z pohledu čtenáře. Zatím to tak možná nevypadá, ale věřte, že si mnoho funkcí našeho systému užijete i vy, naši čtenáři. :) 

Aktuálním poskytovatelem a správcem knihovního systému je firma R-Bit Technology. 

imageAčkoliv jako knihovna systém používáme již od roku 2019, nevkročili jsme do tzv. open-source systému tou správnou nohou. V roce 2023 tak došlo ke změně poskytovatele systému a jeho servisu. Aktuálně se tak nacházíme znovu trochu na začátku, kdy se snažíme prokousat všemi nedostatky v našich datech a všechny služby směrem k vám - čtenářům - se snažíme co nejlépe vyladit. Chvíli ale ještě potrvá, než bude všechno fungovat zcela bez probémů a na 100%. Proto vás také prosíme o velkou dávku trpělivosti! 

V poslední době jsme jako největší problém zaznamenali upozornění na vrácení výpůjček, které čtenáři již provedli. Abychom vám vysvětlili, co se dělo, tak nedošlo k odhlášení zásílání oznámení u předchozího poskytovatele. Navíc - ze dne na den proběhl převod dat (to jsou prostě virtuální záležitosti) a tím pádem „nová verze systému“ pracovala s nějakými daty - např. že čtenář přišel do knihovny a vrátil knihy, ale „stará verze systému,“ se o tomto úkonu již nedozvěděla. A právě proto vám přišlo oznámení o tom, že máte vrátit knihy i když už se tak stalo. Je možné, že se s něčím podobným setkáte ještě i v měsíci lednu. Prosíme, obrňte se trpělivostí, snažíme se to eliminovat. 
Samozřejmostí je, že se na nás můžete obrátit se svými dotazy. Buď přímo při návštěvě knihovny, telefonicky, e-mailem, ale třeba i zprávou přes sociální síte (Facebook, Instagram). 

Postupně se budeme snažit vás v co největší možné míře informovat o tom, co všechno náš systém umí a dokáže, co pro vás (jako uživatele) může být prospěšné a funkční. Avšak i my (jako knihovníci) potřebujeme trochu času, abychom se ve všem zorientovali a naučili se se všemi nástroji pracovat správně. Věříme, že to všechno společně zvládneme.