S námi jste vždy v obraze

518 614 358
Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2018
Profesionální knihovna Jihomoravského kraje 2014

Kalendář akcí

Září 2019

JIŽNÍ MORAVA ČTE - vyhlášení literární, výtvarné a audiovizuální soutěže na téma "Tajemství knihovny". Více informací na www.knihovna-kyjov.cz

(PO) 2. 9. v 9.00 h –  Zdeněk Galuška a jeho Slovácko sa súdí aj nesúdí. Beseda o moravském spisovateli, malíři, ilustrátorovi a lidovém vypravěči nad soudničkami ryzího humoru v původním slováckém nářečí. Jídelna Sociálních služeb Kyjov.

(ST) 11. 9. v 17.00 h – Vážný přístup je nepochopením podstaty - přednáška Ing. Zdeňka Zamazala. Studovna-čítárna, vstupné 50,-Kč.

(ST) 11. 9. v 17.00 h – Na koloběžce do Singapuru. Přednáší Marek Jelínek - dobrodruh, cestovatel, vizionář a fotograf. První člověk na světě, kterému se podařilo projet dva kontinenty na neuvěřitelné koloběžce. A co se dá během takové cesty zažít? Proč právě koloběžka? Jeho posledním cílem byla Asie, 9 států, které projel sám. Během své cesty navštívil magická místa, jako jsou Varanasí a hinduistické chrámy. Projel chudinskými slamy a sbírka z jeho cesty s názvem Dobroběžka pomohla dětem z Bangladéše mít lepší vzdělání. Setkal se s mnichy a navštívil Himaláje, kde zdolal Annapurny (3590m). Poznal tajuplný starobylý Angor Wat, krásy Indie, Thajska a Malajsie. 7 nezapomenutelných měsíců a 7850 km, které mu opět více otevřely oči a změnily pohled na život.  Přednáškový sál. Vstupné dobrovolné.

(SO) 21. 9. od 10.00 h – Zažít Kyjov jinak aneb Kyjovská sousedská slavnost. V knihovně bude připraveno loutkové divadlo pro děti paní Drahomíry Bílé s ukázkou loutek, dílna pro děti - výroba sádrových odlitků, výrobky z drátu a keramiky, šperky z kamenů a korálků, promítání filmu z projekce PROMÍTEJ I TY, výstava obrazů, SOS kočky – umísťovací výstava koček (milovníci koček si mohou přijít vybrat kočičího kamaráda). Prostory knihovny.

(PO) 23. 9. v 17.00 h – MILOTICE V KOSTCE. Beseda průvodců o zámecké historii, zajímavostech a natáčení filmu POSLEDNÍ ARISTOKRATKA. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

Červen 2019

(PO) 3. 6. v 9.00 h – Zpěvák bez konzervatoře Karel Gott. Povídání o životě a hudební tvorbě předního českého zpěváka u příležitosti 80. narozenin. Půjčování knih. Jídelna Centra sociálních služeb Kyjov.

(ST) 5. 6. od 8.30 – 11.00 h – CELÝ KYJOV ČTE DĚTEM – podpora Týdne čtení dětem v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Knihovnu navštíví pan spisovatel Jiří Šandera a celé dopoledne bude předčítat ze svých knih předškolákům.

(ST) 5. 6. v 17.00 h - Psychologie zdraví – nový směr. Většina lidí s emočním zápalem vzpomíná na své problémy a nemoc. Dělí se o tyto  vzpomínky s okolím. Spousta lidí se zájmem sleduje problémy a nemoci druhých. Pak přemýšlí o sobě, hledají informace o příznacích, průběhu nemocí a lékařských zákrocích, které nemoc doprovází. Pokud vaše mysl funguje podobným způsobem, je nemocná. Otázka času, kdy se projeví na těle. Psychologie zdraví vám prakticky pomůže k zdravě se projevující mysli a zdravému organismu. Vyhnete se negativním psychickým změnám a nastavíte si klidnější a zdravější život i vztahy... Přednáší consilarius reálné psychologie a dietolog Sámo Fujera. Studovna – čítárna, vstupné 100,-Kč.

(ČT) 6. 6. v 17.00 – 19.30  - Spolek ZAŽÍT KYJOV.CZ, z.s. ve spolupráci s Městskou knihovnou Kyjov vás zvou na přednášku rodina jako psychosomatický zdroj zdraví i nemoci. Rodina je živý organismus, ve kterém má každý své místo a úlohu. Je to systém, který neustále reaguje na vše, co se v něm děje. Vzájemné vztahy, vývojové úkoly a potřeby, způsoby komunikace a další aspekty přispívají ke zdraví nebo nemoci. Jaké jsou nároky na roli matky a otce v jednotlivých vývojových etapách dětí? Jak podporovat zdraví a kdy brát nemoc jako varovný signál nerovnováhy rodinného systému? Na co nemoc upozorňuje a kdo má léčivou moc? Na tyto i další otázky Vám odpoví Mgr. Michaela Fialová, klinická psycholožka, spoluautorka bestselleru Proč a jak psychosomatika funguje? Na místě bude možné si koupit zmíněnou knihu. Počet míst je omezen, proto je nutné se přihlásit na sedlackova.pet@seznam.cz nebo tel.: 605 174 280. Vstupné 320,-Kč/osoba. Místo konání: přednáškový sál knihovny.

(ST) 12. 6. v 17.00 h -  Ani mysl, ani materie, tak co tedy? Přednáší Ing. Zdeněk Zamazal. Studovna – čítárna, vstupné 50,-Kč.

(ČT) 13. 6. v 9:30 h – Pasování prvňáčků na čtenáře – žáci ZŠ Dr. Joklíka + ZŠ Bohuslavice

(PÁ) 14. 6. v 8:15 h – Pasování prvňáčků na čtenáře – žáci ZŠ J. A. Komenského

Zveme vás na výstavu fotografií „Jeruzalém očima Bohumila Víchy“. Římskokatolický kněz dříve působící v Kyjově, cestuje po celém světě především s křesťanskou mládeží. Fotografování se stalo jeho velkým koníčkem. Výstava je ke zhlédnutí každý čtvrtek do 27. června na pobočce knihovny v Bohuslavicích


Květen 2019

(ČT) 2. 5. v 16:00 h – VÝSTAVA NOVIN KARLA FIALY. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 2. 5. v 16.00 hodin. Instalace bude prohlédnutí ve studovně - čítárně a přednáškovém sále do 17. 5. 2019.

(ČT) 2. 5. od 13.00 h –  Zveme vás na výstavu fotografií „Jeruzalém očima Bohumila Víchy“. Římskokatolický kněz působil v Kyjově jako děkan, cestuje po celém světě především s křesťanskou mládeží. Výstava je ke zhlédnutí každý čtvrtek do 27. června na pobočce knihovny v Bohuslavicích.

(PÁ) 3. 5. v 18.00 h - Hirudoterapie – léčení pijavicemi lékařskými. Přednáší členové Asociace specialistů hirudoterapie. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

(PO) 6. 5. v 9.00 h – Beseda se spisovatelkou a historičkou Doc. PhDr. Jarmilou Bednaříkovou CSc. Půjčování knih. Jídelna Centra sociálních služeb Kyjov.

(ČT) 9. 5. v 18.00 h - Noc literatury 2019. Kulturní událost, která nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských autorů. Hosté večera čtou úryvky z vybraných děl. Hudební doprovod skupina NIC VÍC. Akce se uskuteční v kavárně Pražírna Kyjov, vstupné dobrovolné. S ohledem na menší kapacitu prostor je vhodné si rezervovat místa.

(ÚT) 14. 5. v 17.00 h - Cizí světy ve vesmíru. Přednáška o výzkumu exoplanet. Přijďte zjistit, jakým způsobem se objevují a zkoumají nové exoplanety, kolik z již objevených planet je podobných naší Zemi a jaké jsou šance, že by mohly hostit život. Přednáší Mgr. Marek Skarka, PhD. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

(ST) 15. 5. v 17.00 h –  Hmyz na talíři - hodinová přednáška Milana Václavíka o hmyzu jako jídlo. Kde ve světě se všude hmyz konzumuje, proč se o hmyzu mluví jako o potravině budoucnosti atd. Následně bude připravena ochutnávka dvou druhů hmyzu.  Milan Václavík pracoval v Rakousku a v Anglii jako Head Chef ve francouzské hotelové restauraci. Aktivně cestuje za jídlem do exotických zemí, píše články o jídle, které publikuje na svém food blogu www.cestyschuti.cz. Vaření jedlého hmyzu se věnuje od roku 2010. Je spoluautorem knihy HMYZ NA TALÍŘI. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

(ST) 15. 5. v 17.00 h -  Osvícení je vlastně tou nejobyčejnější věcí. Přednáší Ing. Zdeněk Zamazal. Studovna – čítárna, vstupné 50,-Kč.

(PO) 20. 5. v 16.00 h – Vernisáž výstavy CO NÁM ZRCADLÍ AUTISMUS - Výstava nadačního fondu Kateřiny Sokolové AutTalk. Portréty lidí na spektru autismu doplňují minimalistická zátiší jejich oblíbeného předmětu a výzvy k zamyšlení. Výstavu doplní vernisáž výtvarných prací žáků MŠ a ZŠ Kyjov, Školní. Ke zhlédnutí ve studovně – čítárně a přednáškovém sále do 31. 7. 2019.

(NE) 26. 5. v 17.00 h – Spolek ZAŽÍT KYJOV.CZ, z.s. ve spolupráci s Městskou knihovnou Kyjov vás zvou na přednášku

JAK NA PUBERŤÁKA –  Jak obnovit důvěru? Jak docílit lepších výsledků ve škole? Jak ho dostat od počítače a mobilu? Seminář Milana Studničky o tom, jak komunikovat s puberťákem. Je nutné se přihlásit na sedlackova.pet@seznam.cz nebo tel.: 605 174 280. Vstupné 400Kč/osoba. Místo konání: přednáškový sál knihovny.

Připravujeme na červen:

(ČT) 6. 6. v 17.00 – 19.30  - Spolek ZAŽÍT KYJOV.CZ, z.s. ve spolupráci s Městskou knihovnou Kyjov vás zvou na přednášku rodina jako psychosomatický zdroj zdraví i nemoci. Rodina je živý organismus, ve kterém má každý své místo a úlohu. Je to systém, který neustále reaguje na vše, co se v něm děje. Vzájemné vztahy, vývojové úkoly a potřeby, způsoby komunikace a další aspekty přispívají ke zdraví nebo nemoci. Jaké jsou nároky na roli matky a otce v jednotlivých vývojových etapách dětí? Jak podporovat zdraví a kdy brát nemoc jako varovný signál nerovnováhy rodinného systému? Na co nemoc upozorňuje a kdo má léčivou moc? Na tyto i další otázky Vám odpoví Mgr. Michaela Fialová, klinická psycholožka, spoluautorka bestselleru Proč a jak psychosomatika funguje? Na místě bude možné si koupit zmíněnou knihu. Počet míst je omezen, proto je nutné se přihlásit na sedlackova.pet@seznam.cz nebo tel.: 605 174 280. Vstupné 320,-Kč/osoba. Místo konání: přednáškový sál knihovny.

Duben 2019

(PO) 1. 4. v 9.00 h – Beseda na téma Všestranný autor Jan Cimický. Půjčování knih. Jídelna Centra sociálních služeb Kyjov.

(ST) 3. 4. v 9.00 h - Slavnostní otevření FAMILY POINTU v knihovně. V 9.30 -10.30 h následuje program pro maminky s dětmi. Budeme si povídat o knížkách podle věkových kategorií dětí v předškolním věku. Tato akce proběhne k celorepublikovému projektu „Bookstart – s knížkou do života.“ Prosíme maminky, které by se chtěly zúčastnit, aby se přihlásily v dětském oddělení buď osobně nebo e-mailem na adrese detske@knihovna-kyjov.cz a uvedly počet dětí, se kterými přijdou. Počet míst je omezen.

(ST) 3. 4. v 17.00 h - Psychologie nemocí. Každá rostlina roste ze semínka. Je skryté v zemi a začátek jeho růstu není viditelný, dokud klíček nevyrazí ze země vzhůru. U nemocí je to stejné. Jejich přípravná fáze k růstu není viditelná ani citelná. Kde se však berou semínka nemocí? Čím jim dáváme možnost růstu? A proč je nedokážeme v určitých případech zvládnout? Odpovědi získáte na ojedinělé přednášce... Přednáší consilarius reálné psychologie a dietolog Sámo Fujera. Studovna – čítárna, vstupné 100,-Kč.

(ST) 3. 4. v 17:00 h -  VYHLÁŠENÍ NEJLEPŠÍCH ČTENÁŘŮ roku 2018 proběhne v rámci celostátní akce „Březen měsíc čtenářů“ zaměřené na podporu čtenářství. Hudební doprovod – žáci ZUŠ Kyjov. Přednáškový sál.

(ÚT) 9. 4. v 17:00 h - Křest knihy KYJOVSKO Z NEBE. Kyjovsko – kraj mého srdce. Tady jsem se narodil, tady jsem prožil celý svůj život. Tady žije moje rodina a přátelé, žijí tu dobří lidé. Jsou jiní než jinde v naší krásné republice, jsou srdeční, pohostinní, výjimeční, obrovští patrioti přisátí k rodné hroudě jako tato kniha, ta je přesně taková. Člověk vždy vzhlížel obdivně k ptákům nebo motýlům, záviděl jim jejich rozhled a krásu, co mohou vidět. To, co potěší. Kniha „Kyjovsko z nebe“ přináší všem, co by chtěli vidět taky tu krásu, pohledy, které jsou jiné, jsou originální, ale hlavně dokážou ukázat všem, co o to stojí, výjimečnost Kyjovska. A je opravdu na co se dívat…“ slova autora Tibora Skalky. Hudební doprovod Mladá cimbálová muzika ZUŠ Kyjov. Přednáškový sál.

(ST) 10. 4. v 17.00 h - Život je krásná záhada, nikoli problém. Přednáška Ing. Zdeňka Zamazala. Studovna – čítárna, vstupné 50,-Kč.

(ČT) 11. 4. v 17:00 h – Tuktukem z Thajska až na Moravu. Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách se vydal na další neskutečnou cestu. Tuktuk je thajská tříkolka, kterou si pořídil v Thajsku a bez jakýchkoliv zkušenosti se úplně sám vydal s tímto 35 let starým vozem na roční cestu přes půl světa. O tom, jak zvládnout těžké situace, nebo jaký to je být sám jeden rok na dobrodružné cestě a mnoho barvitých historek plných neskutečných situací, nabídek k sňatku, útěků před slonem, příšerných Indů, ale i nádherného Íránu vám Tomík s humorem a jistou nadsázkou mile rád poví za doprovodu fotografií, hudby a videí promítaných na plátně. Cestovatelská beseda. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

(ÚT) 30. 4. v 17:00 h – Jiří Bartoň - autorské čtení a beseda o knize „Velká kniha herců první republiky a protektorátu“.  Kyjovský rodák Jirka Bartoň představí knihu, která vznikla ve spolupráci se spisovatelem Robertem Rohálem. Publikace není primárně encyklopedií, ale představuje životopisy známých i některých méně známých osobností tohoto období. Kniha se zabývá i nepříliš zveřejňovanými skutečnostmi a snaží se jít až pod povrch faktů. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

Březen 2019

(PO) 4. 3. v 9.00 h – Karel Havlíček Borovský – první tiskový proces. Beseda pro uživatele Centra sociálních služeb Kyjov. Půjčování knih. Jídelna CSS Kyjov.

(ST) 6. 3. v 17.00 h – Proč mi zdravá strava nepomáhá. Člověk slyší, že mu zdravá strava pomůže vyřešit zdravotní problémy. Nakoupí přírodní potraviny, uvaří je, sní a… nic… Proč? Co je špatně? Nebo jsou to jen mýty a pověry a je jedno, co člověk konzumuje? Na přednášce dostanete zásadní informace o chybách nejen začátečníků, a také praktický návod na vaření, který vám může změnit život... Přednáší consilarius reálné psychologie a dietolog Sámo Fujera. Studovna – čítárna, vstupné 100,-Kč.

(ČT) od 7. 3. - 11. 4.– Panenky s porcelánovými hlavičkami. Sbírka starobylých panenek paní Evy Jandorové z Kyjova. Výstava je ke zhlédnutí každý čtvrtek na pobočce knihovny v Bohuslavicích.

(ST) 13. 3. v 17.00 h - Bezradnost může být velkým požehnáním. Přednáška Ing. Zdeňka Zamazala. Studovna – čítárna. Vstupné dobrovolné.

(ČT) 14. 3. v 18:00 h – Opevnění Slovácka. Přednáška Zdeňka Hanáčka na téma výstavba čs. opevnění z let 1935-1938, mobilizace čs. armády v roce 1938 na Slovácku.

(ÚT) 19. 3., 26. 3.  – Den v knihovně s panem Braillem. Dopolední program pro žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol. Společný projekt knihovny a oblastní odbočky SONS. Program je možné objednat během celého roku na tel.: reditelka@knihovna-kyjov.cz, 603 447 852

(ÚT) 19. 3.  v 17.00 h – Beseda s chiropraktikem. Povídání o bolestech hlavy, ramenních, kyčelních kloubů, kolen a PÁTEŘE. Jak se zbavit těchto bolestí bez prášku a injekcí. Vše bude předvedeno na krátkých praktických ukázkách. Jak efektivně bojovat s cystami v prsou. Jak vyloučit z těla STRES a další ozdravná cvičení. Energetická obrana organismu. Zvýšení imunitního systému- eliminace chřipky. Stravou proti nemocem. Přednáší chiropraktik Ing. Vinci Lászlo. Studovna – čítárna. Vstupné dobrovolné.

(ST) 20. 3. v 17.00 h –  Zveme Vás na besedu s oblíbenou autorkou Naďou Horákovou z Mutěnic. Těšit se můžete na autorské čtení z připravované knihy Tajnosti sborovny. Přednáškový sál, vstupné dobrovolné.

(PÁ) 22 .3. v 18.00 h - Hirudoterapie – léčení pijavicemi lékařskými. Přednáší členové Asociace specialistů hirudoterapie.

(SO) 23. 3. od 11.00 do 13.00 h - Osobní konzultace k tématu páteční přednášky o hirudoterapii.

(SO) 23.3. od 9.00 h - SOBOTA V POHYBU (celodenní jarní cvičení – cchi-kung, sebeobrana, SMsystém-bolavá záda, power-jóga, jumping, cvičení rodičů s dětmi) rezervace na tel.: 777 012 855 (Soňa Elčknerová).

(PÁ) 29. 3. v 17.00 h -  Noc s Andersenem 2019. Akce pro děti ve věkové kategorii 1.- 4. tříd. Letos slavíme 70. výročí nakladatelství Albatros, které za tu dobu vydalo řadu báječných dětských knih, třeba i Atlas strašidel Daniely Krolupperové a čím jiným to oslavit než převlekem za strašidlo J. Začínáme v 17.00 hodin v odd. pro děti a mládež. Zájemce prosíme o vyzvednutí a vyplnění přihlášek, které jsou připraveny v dětské oddělení.

Zakousni se do počítače – výuka v oblasti počítačů pro začátečníky. Jarní kurz začíná ve středu 20. 3. v 8.30 - 9.30 hod. a bude mít celkem 6 lekcí. V případě zájmu se můžete přihlásit osobně u paní Martiny Hradilové, tel.: 518 614 359 nebo na email: detske@knihovna-kyjov.cz

Únor 2019

(PO) 4. 2. v 9.00 h – Klaun Miroslav Horníček – připomínka životního jubilea. Beseda pro uživatele Centra sociálních služeb Kyjov. Půjčování knih. Jídelna CSS Kyjov.

(ČT) 14. 2. v 17:00 h – Okolo Kuby aneb Kuba rok po Fidelovi – cestovatelská přednáška manželů Poulíkových. Přednáškový sál knihovny, vstupné dobrovolné.

12. 2. a 14. 2. - Nechceš se o jarních prázdninách nudit? Přijď do knihovny! V úterý a čtvrtek 12. a 14. února od 9.30 do 14.30 hod.  si můžeš přijít prohlédnout deskové hry, které v knihovně budeme půjčovat. Návody a herní pravidla prozkoumáme společně. Pokud vezmeš kamarády, můžete si společně zahrát některou z her, mladší děti mohou přijít s rodiči v dopoledním nebo odpolední čase.

Od 1. 2. 2019 jsou v dětském oddělení připraveny přihlášky na akci Noc s Andersenem 2019, která proběhne v pátek 29. března.  Zájemce prosíme o vyzvednutí a vyplnění přihlášek.

 Zakousni se do počítače – výuka v oblasti počítačů pro začátečníky. Jarní kurz začíná 20. 3. 2019 a bude mít celkem 6 lekcí. V případě zájmu se můžete přihlásit osobně u paní Martiny Hradilové, tel.: 518 614 359 nebo na email: detske@knihovna-kyjov.cz

Leden 2019

(ÚT) 8. 1. v 14:30 h – II. Kurz kresby – pro přihlášené. Oddělení studovna-čítárna.

10. 1. – 28. 2. 2019 – Výstava „sklenice na pivo“. Zveme Vás na výstavu pivních sklenic, které si z cest po Evropě přivezl pan Josef Mastný z Bohuslavic. Ke zhlédnutí na pobočce knihovny v Bohuslavicích – každý čtvrtek od 13.00 - 17.00 hod.

(ST) 16. 1. v 17.00 h – Richard Pogoda uvádí ke stým narozeninám Miroslava Horníčka VZPOMÍNKOVÉ „HOVORY H“. Olomoucký hudební redaktor Richard Pogoda zasvětil celou profesní kariéru kabaretu a divadlu malých forem. Jako zpívající swingový pianista měl vzácnou možnost spolupracovat 12 let s nesmrtelnou osobností českého jeviště Miroslavem Horníčkem. Jubilejní vzpomínání na společné zážitky bude okořeněno písněmi u klavíru, které měl M. Horníček nejraději. Přednáškový sál knihovny, vstupné dobrovolné.

Zakousni se do počítače – bloková výuka v oblasti počítačů (začátek kurzu přelom měsíce leden/únor)  - informace o termínech budou upřesněny v průběhu ledna. V případě zájmu se můžete přihlásit osobně u paní Martiny Hradilové, tel.: 518 614 359 nebo na email: detske@knihovna-kyjov.cz

Virtuální univerzita třetího věku - od února 2019 bude probíhat další výukový semestr. Téma přednášek bude upřesněno během měsíce ledna na plakátech a webu knihovny. Jedná se o moderní způsob výuky, kdy senioři společně sledují přednášku odborníka on-line v Konzultačním středisku. Je nutné přihlášení na tel.: 518 614 359 nebo na e-mail: detske@knihovna-kyjov.cz  Poplatek za studium 300,-/semestr.